onsdag, august 10, 2022

Tullete regelendringer

Date:

Share post:

I høst kom Akershus fotballkrets med en oppdatering av
breddereglementet for 2015. Noe er fornuftig, men to regelendring syns jeg ikke
noe om.

§ 2-13
ANTALL INNBYTTERE

(1)   Lag i 4.
divisjon menn og lavere, 3. divisjon kvinner og lavere, samt lag i
aldersbestemte klasser kan benytte inntil sju innbyttere. En spiller som er
byttet ut kan byttes inn igjen.

I Akershus har man kun kunnet benytte 3 innbyttere i menn senior
4. divisjon. De nye reglene gjør at man fra 2015 kan benytte 7 innbyttere.

I år kan man altså nesten bytte inn og ut som man vil i 4.
divisjon. Man ønsker altså å sette et enda mer moroserie-stempel på 4.
divisjon. Jeg liker hvordan ordningen har vært med kun tre innbyttere, og man
ser at 4. divisjon i Akershus har et veldig høyt nivå – i motsetning til andre
kretser meg fortalt. Det gir en tøffere kamp om plassen, og man må yte bedre på
trening for å få spille. Er man ikke god nok for førstelaget, så fikk man
spilletid på rekruttlaget. Leverte man godt der fikk man prøve seg i 4.
divisjon. 
Vil lag utnytte regelen?
Joda, det er noe positivt med sju innbytter-regelen også.
Man kan la yngre spillere få mer spilletid, og flere kan få prøve seg i 4.
divisjon. Jeg tror uansett dette kan bli en slags hvilepute for lag og
spillere. Jeg tror også dessverre at lag vil prøve å utnytte denne nye regelen
når det kommer til opprykk og nedrykk i slutten av sesongen. Det har vi opplevd
i kretsen vår tidligere.
Snodig regel

En annen regel jeg stusser over er denne:

§ 2-11 DELTAKELSE PÅ
LAVERE SENIORLAG


           (2)
Spiller det høyere rangerte laget i serie, hvor det er tillatt med inntil sju
innbyttere på elleverlag kan det totalt benyttes inntil fem spillere som ble
benyttet på nærmeste høyere rangerte elleverlag i samme aldersklasse i siste
obligatoriske kamp, frem til den neste obligatoriske kamp for det nærmeste
høyere rangerte elleverlaget. Spiller det lavere rangerte ved seriestart før
det høyere rangerte laget, er det fem spillere som er benyttet

Her er det godt
mulig jeg ikke forstår regelen helt. De kunne jo ha skrevet denne regelen på
norsk. Jeg tolker de på denne måten (arrester meg gjerne her):

En klubb spiller seriekamp i 4. divisjon. De bruker alle sju innbytterne i den
kampen. Dagen etter skal de ha rekruttkamp for 5. divisjonslaget. Betyr denne
regelen at de kun kan bruke fem spillere i den kampen? Hvis det er slik så er
dette en håpløs regel. Det vil da si at kun fem av sju innbyttere kan spille
rekruttkampen, og det ødelegger spilletid for flere spillere. Det vil da gjøre
at kretsen setter denne regelen opp mot § 2-13. fordi da kommer ikke klubbene
til å bruke sju innbyttere i kamp, for å få med seg alle, som ikke starter forrige a-kamp, til rekruttkampen.

Hva er din mening om reglene?

ebrathen
ebrathenhttp://www.lokalfotballen.blog
Jeg er eier og driver av lokalfotballen.blog. Stor kunnskap om breddefotballen på Romerike, og elsker det å skrive og fortelle om grasrota. Den har gitt meg mye, og bloggen er til for å gi tilbake.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.

Related articles

Direkte fra FUVO – Raumnes & Årnes

Direkte fra 2. omgangen mellom FUVO - Raumnes & Årnes. 1-1 til pause.

Direkte fra Kretstinget til NFF Akerhus

Kretstinget åpner 18:00. Du kan følge det som skjer her. Bruk gjerne hashtag #kretstinget på sosiale medier hvis...

2016 har vært en lærerik sesong for Simen Melby

Som en av to juniorspillere ble Simen Melby tatt opp i a-stallen til OBOS-laget Strømmen. Nå skal blakerværingen...

Store endringer i seriesystemet på Romerike

Flere lag har trekt seg i vinter og det gir noen endringer i divisjonene fra 6. divisjon til...